Treningi kulturystyczne a białko

Dużo mówi się o tym, że każdy kulturysta musi spożywać w swojej codziennej diecie duże ilości białka. Ale co to znaczy w tym wypadku „duże ilości”? Jak można mieć pewność, że faktycznie dostarczyliśmy organizmowi tyle białka, ile trzeba? A przede wszystkim, dlaczego tak naprawdę białko jest takie ważne?
Zacznijmy od ilości. Przyjmuje się, że kulturysta potrzebuje ok. 2 gram białka na każdy kilogram masy swojego ciała. To bardzo dużo. Na tyle dużo, że nawet najlepiej opracowana dieta wysokobiałkowa nie jest w stanie sprostać takiej potrzebie. Na szczęście są inne drogi do tego, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka – czyli białko w proszku oraz specjalne odżywki białkowe i białkowo-węglowodanowe (gainery).
A dlaczego białko jest takie ważne? To przecież podstawowy budulec ciała człowieka, a więc również i mięśni. Bez białka nie jest możliwy przyrost masy mięśniowej – zwłaszcza, jeśli zależy nam na szybkich i widocznych efektach, połączonych z bezpieczeństwem. Pamietajmy, by nie przekraczać zalecanej ilości białka dziennie.